41-813 Zabrze, ul. Elzab 1

tel. +48 32 232 8234

mob. +48 508 075 580

mail: elbit@mainka.com.pl

 

System DNC - ELS   


System ELS (Elbit Links System) opracowaliśmy w roku 1999.
Początkiem był system DNC, który realizowaliśmy dla FUGO w Koninie. Wszystkie obrabiarki na Wydziale Mechanicznym zostały podłączone do jednego komputera, znajdującego się w biurze technologów.
Poprzez jedno łącze szeregowe (pętla prądowa) realizowana jest transmisja do około 20 obrabiarek numerycznych. Na wydziale zainstalowane zostały "sterowniki węzłowe", rozdzielające transmisję na poszczególne obrabiarki.
Na obrabiarkach zainstalowane zostały przystawki MFR-55 lub ELB, komunikujące się z komputerem centralnym. Każdej obrabiarce przyporządkowane zostały odpowiednie katalogi na dysku komputera. Całą konfigurację systemu przeprowadza się w prostym pliku tekstowym.
Obrabiarka ma przyporządkowane katalogi, z których może czytać programy technologiczne oraz katalog, do którego są zapisywane poprawione programy.
ELS1

 W kolejnych kolumnach definiowane są:
 Nazwa obrabiarki, wzorcowa nazwa programu NC, katalog do odczytu, katalog do zapisu.
Na przystawce wybiera się "swoją" obrabiarkę i otrzymuje się dostęp do przydzielonych katalogów.
 W poniższym przykładzie jedna przystawka przeznaczona jest do obsługi dwóch obrabiarek, dlatego przydzielone ma dwa katalogi.

 Jeśli programów zaczyna przybywać, można przydzielać do jednej obrabiarki większą ilość katalogów. Dzięki temu łatwiej zachować porządek na dysku komputera. Jest to zobrazowane na przykładzie poniżej (z innego wdrożenia).