41-813 Zabrze, ul. Elzab 1

tel. +48 32 232 8234

mob. +48 508 075 580

mail: elbit@mainka.com.pl

Download
Proszę przejść do podmenu "Seria główna - EMUF"
CENNIK
Proszę przejść do podmenu "Seria główna - EMUF"
Przejdź...

  

Emulatory FDD - zamienniki stacji dyskietek na pamięć USB lub kartę SD  dyskW połowie lat 80-tych zeszłego wieku pojawiła się dyskietka 3,5". Pierwsza była wersja 2DD (720kB), następnie 2HD (1,44MB). Od tego czasu pojawiały się i znikały różne jej następczynie. Dyskietka 3,5" przetrwała do dziś. Wyprodukowano miliony urządzeń, które korzystały z dyskietek.
  Dzisiaj kupno takiej dyskietki to już problem, a jeśli nawet uda się kupić, to jakość jest "do kitu". Zanika też stacja FDD w komputerach stacjonarnych (w laptopach zanikła kilka lat temu). Najwyższy więc czas, aby dyskietki zamienić współczesnymi nośnikami - a do tego celu najlepsze są pamięci USB (pendrive) lub karty SD.  


Emulatory FDD to urządzenia, które zamieniają napęd dysków elastycznych 3,5" na czytniki pamięci USB.
Wymiarami oraz podłączeniem elektrycznym są identyczne ze stacją dyskietek. Zamiana napędu FDD na czytnik USB przebiega identycznie, jak wymiana napędu FDD na nowy.

Ponieważ współczesne pamięci USB mają pojemność liczoną w GB (gigabajtach) jeden pendrive może zastąpić wiele dyskietek. Są dwie możliwości zrealizowania tego:

1. Pendrive formatowany na partycje FAT12.
Formatowanie pendrive'a polega na jego podzieleniu na kawałki, gdzie każdy kawałek zastępuje jedną dyskietkę. Po włożeniu do emulatora wybieramy numer "dyskietki", wszystkie operacje są wykonywane bezpośrednio na tej "dyskietce" (czyli wewnątrz pendrive'a).
Zaleta: prosta obsługa na maszynie.
Wada: bardziej skomplikowana obsługa przy komputerze.
Komputer pod Windowsem ma bezpośredni dostęp tylko do jednej "dyskietki". Aby dostać się do pozostałych potrzebna jest specjalna aplikacja, która przełącza "dyskietki".

2. Używamy zwykłego pendrive'a FAT32.
Urządzenie zastępujące napęd FDD (emulator) posiada wewnętrzną pamięć (built-in memory), która udaje, że jest dyskietką.
Z pendrive'a jest wczytywana taka liczba programów, która mieści się w tej pamięci. Operacje (odczytu i zapisu) nie są wykonywane bezpośrednio na pendrivie, tylko na pamięci wewnętrznej emulatora.
Zaleta: prosta obsługa przy komputerze.
Wada: bardziej skomplikowana obsługa na maszynie. 
Dla tej wersji można wymyśleć różne sposoby "przerzucania" programów między pamięcią wewnętrzną a pendrive'm. Dla porównania dla emulatorów EMUF do pobrania instrukcje dla róznych wersji.
 
Trudno ocenić, które rozwiązanie jest lepsze - zależy to od konkretnego zastosowania.
 Dla dużych zakładów przemysłowych polecamy jednak rozwiązanie 1-sze, które jest zdecydowanie prostsze dla obsługi przy obrabiarce. Technolog czy programista da sobie radę, a trudno przerzucać odpowiedzialność na operatorów obrabiarek. 


W ofercie posiadamy:

 A. Seria podstawowa: emulatory EMUF - przeznaczone do obrabiarek CNC oraz innych urządzeń przemysłowych. Zastępują dyskietki formatowane na 720kB oraz 1440kB, w trybie FAT oraz Non-FAT. Nośnikiem jest pamięć USB (pendrive).
   Jako dodatkowe wyposażenie proponujemy pyłoszczelne złącza USB.

  B. HxC SD Floppy Emulator firmy Lotharek - uniwersalne, zastępują wszystkie formaty dyskietek (m.in. 640kB, 720kB, 880kB, 1MB, 1232kB, 1440kB). Jako nośnik zastosowano kartę SD. Jeden emulator zastępuje dwa napędy dyskietek.

 C. Emulatory na specjalne zamówienie:
 1) Emulatory firmy PLR Electronics z USA
 2) Emulatory Gotek - przeznaczone do instrumentów muzycznych (Yamaha, Roland itp.) oraz do innych urządzeń.